محل تبلیغات شما

عمرلعنة الله علیه در قرآن

فَأَمَّا الَّذِینَ شَقُوا فَفِی النَّارِ لَهُمْ فِیهَا زَفِیرٌ وَشَهِیقٌ سورة هود الایة : 106 » و اما كسانى كه تیره‌ بخت شده ‌اند ، در آتش ، فریاد و ناله ‌اى دارند .
عیاشی در تفسیر خود از امام صادق علیه السلام روایت کرده است : هنگامی که قیامت شود ابلیس را در هفتاد قید و هفتاد زنجیر می آورند قید را در پا و زنجیر را به دست و گردن می زنند » و زفر » با صد و بیست قید و زنجیر است . ابلیس به زفر » می نگرد و می گوید : این کیست که خدا عذابش را چندین برابر کرده است ؛ در حالی که من همه خلق را گمراه کرده بودم ؟ در جواب می گویند : به خاطر سرکشی و طغیان بر علی علیه السلام .

ابلیس به او زفر » می گوید : وای بر تو ؛ آیا  ندانستی خدا مرا به سجده آدم امر کرد ؛ من عصیان نمودم و سجده نکردم و از خدا خواستم که مرا بر محمد و اهل بیتش و شیعیانش تسلط دهد ؛ خدا دعای من را اجابت نکرد و گفت :
إِنَّ عِبَادِی لَیْسَ لَكَ عَلَیْهِمْ سُلْطَانٌ إِلَّا مَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْغَاوِینَ سئرة الحجر الایة : 42 » در حقیقت ، تو را بر بندگان من تسلطى نیست ، مگر كسانى از گمراهان كه تو را پیروى كنند. و من در آن وقت نشناخته بودم استثنا شدگان را که گفتم :  
وَلَا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شَاكِرِینَ سورة الاعراف الایة : 17 » یعنی : بیشتراین بندگان از شاکرین نیستند ؛ به این خیال خود مغرور شده بودم و ادعای بیجا کردم . زفر » را بین خلایق نگه می دارند ؛ ابلیس به او میگوید : علت طغیان تو نسبت به علی و نسبت به مردمی که در مخالفت با علی از تو پیروی کردند چه بود ؟ زفر » میگوید : تو مرا به این طغیان واداشتی . ابلیس جواب می دهد : چرا اطاعت من ومعصیت خدا کردی ؟ شیطان می گوید : إِنَّ اللَّهَ وَعَدَكُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَوَعَدْتُكُمْ فَأَخْلَفْتُكُمْ وَمَا كَانَ لِی عَلَیْكُمْ مِنْ سُلْطَانٍ . سورة ابراهیم الایة : 22 »
یعنی : خدا به شما وعده داد  وعدهء حقی و من هم وعده دادم و مخالفت وعدهء خود کردم ومن بر شما تسلطی نداشتم .
زفر » در این حدیث عمر لعنة الله علیه » است .
طبق حدیث تفسیر برهان » جلد 2 صفحه : 310 از تفسیر عیاشی  از حریز از امام محمد باقر علیه السلام نقل کرده که در باره قول خدای تعالی تبارك وتعالى : وَقَالَ الشَّیْطَانُ لَمَّا قُضِیَ الْأَمْر سورة ابراهیم الایة :22 » فرمودند : دومی عمر لعنة الله علیه » است . وهر کجا در قران قال الشَّیْطَانُ »» باشد ؛ مراد او دومی عمر لعنة الله علیه » است.  و در کافی از ابو حمزه ثمالی روایت کرده که گفت : خدمت علی ابن الحسین علیهما السلام از حال ابابکر وعمر  لعنة الله علیهما » سؤال کردم ؛ فرمودند : لعنت خدا بر ایشان به جمیع لعنتها ؛ قسم بخدا در حال کفر و شرک به خداوند عظیم مردند .

منبع

رساله تولی و تبری مرحوم ایة الله شیخ جواد حنائی کربلائی رحمة الله علیه صفحه : 228 »

هشتم شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع* نگـاهـی به تـاریخچه قـبـرستان بـقیـع /تصویر بارگاه ملكوتی ائمه بقیع (ع) قبل از تخریب/

تاریخچه حجاب بوسیله «چادر» در ایران

شهیده ناهید فاتحی کرجو

» , ,علیه ,؛ ,الله ,خدا ,زفر » ,الله علیه , زفر , سورة ,لعنة الله ,سورة ابراهیم الایة

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

وبسایت آموزشی آسون بخون! سالن زیبایی قصر هنر GHASRE HONAR شرکت بست abcharimo minanlanar ڪــــــــــــــــــــلبــــــــــہ ے فــــــــــقــــــــــیرانہ فصل نو دانش روز گروه درسی عربی دوره ی اول متوسطه استان کردستان rhymakelri